Menu

Duyurular


Koronavirüs (Covid-19) Tedbirleri

SİRKÜLER NO: 23.1 / 286-220 = 20/04/2020


İlgi: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü’ nün 20.04.2020 tarih ve 80368960-155.01.01-25045 sayılı yazısı.

 

“İlgi yazı ile;

 

Çin Halk Cumhuriyeti'nde ortaya çıktıktan sonra tüm dünyaya ve ülkemize yayılan Koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele kapsamında Genel Müdürlüğümüzce tedbirler alınmakta ve sektöre duyurulmaktadır.

 

Ülkemizde yaşanılan salgınla mücadele kapsamında deniz yoluyla taşımacılığın devam etmesinin hayati önem taşıması nedeniyle, deniz taşımacılığının riskini minimize etmek için söz konusu seferlerin temassız olarak, yolcusuz ve şoförsüz (dorselerle) yapılması sağlanmıştır.

 

Genel Müdürlüğümüz tarafından alınan tedbirlerle koronavirüs salgını ile etkin şekilde mücadele edilirken diğer taraftan ticaretin aksatılmadan sürdürülmesi hedeflenmektedir.

 

Bu kapsamda alınan tedbirlere ilave olarak acente ofislerinde ve/veya liman işletme ambarlarında salgının yayılmasına sebep olabilecek, özellikle yük evrakı ile ilgili işlemlerde sosyal mesafenin korunmasında güçlük yaşanması nedeniyle pandemi süresince;

 

  1. Konşimentonun "Telex release" veya "Seaway Bill" ortamında alınmasının yaygınlaştırılması,

 

      2- Konşimentonun orjinalinin yük sahibinde bulunması halinde, konşimentonun kargo veya temassız diğer yöntemlerle acenteye gönderilmesi,

 

      3- Yük teslimine ilişkin evrakın acente tarafından ilgili liman işletmesine ve yük sahibine elektronik posta veya faks ile iletilmesi ve gerekli işlemlerin yükün sahibi gelmeden önce liman işletmesince yapılarak yükün teslim edilmesi,

 

     4- Acente ofislerinde ve Liman işletmelerinde yükün teslim alınması işlemlerinde sosyal Mesafe kuralı ve kişisel koruyucu ekipmanların kullanımına azami dikkat edilmesinin Sağlanması hususları,”

 

Belirtilmektedir.

Sayın Üyelerimizin bilgilerine rica ederiz.

 

                                                                                                                                                                  Saygılarımızla,

Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği

 

 

 

 

 

Emin EMİNOĞLU

Genel Sekreter