Menu

Duyurular


Lagos Açıklarında ÖZAY 5 İsimli Türk Bayraklı Gemiye Yapılan Saldırı

SİRKÜLER NO: 13.7 / 0223-170 = 16/04/2010

 

İlgi: İMEAK DTO’dan alınan, 15/04/2010 tarih ve  1743-191/2010 sayılı sirküleri.

 

İlgi sirküler ile;

 

“(a) T.C. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı Deniz Ulaştırması Genel  Müdürlüğü’nün 07.04.2010 tarih

      ve 11891 sayılı yazısı.

(b) 10.08.2009 tarih ve 3480 / 362 sayılı Sirkülerimiz.

(c) 13.08.2009 tarih ve 3516 / 368 sayılı Sirkülerimiz.

 

İlgi yazıda, Lagos açıklarında 25 Mart 2010 tarihinde haydutların saldırısına uğrayan Türk bayraklı ÖZAY 5 isimli gemi ve mürettebatına ilişkin olarak Abuja Büyükelçiliğimizin yazısı aşağıda sunulmuştur.

 

“1. Denizcilik Müsteşarlığı Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi (AAKKM) yetkilisi 25 Mart 2010 tarihinde Büyükelçiliğimizi arayarak Türk bayraklı ve 16 Türk mürettebattan oluşan “ÖZAY 5” isimli geminin, Lagos açıklarında korsanların saldırısına uğradığı ve 2. Kaptan Volkan SEÇKİN’in omzundan bıçakla yaralandığı bilgisini vermiştir.

 

2. Söz konusu bilgi üzerine, geminin Nijerya’daki acentesi “Union Admiralty” ve Nijerya Denizcilik İdaresi ve Güvenliği Kurumu (NIMASA) yetkilileriyle temas edilmiş ayrıca, Lagos’ta faaliyet gösteren Türk ortaklı “Armada International Ltd.” firmasından yardımcı olması talep edilmiştir.

 

3. Arama kurtarma ekipleri, gece 01.00 sularında gemiye ulaşarak, 2. Kaptan SEÇKİN ile hafif yaralı olan iki personeli tahliye etmişlerdir. NIMASA’nın, geminin güvenliğini sağlamak için gemiyi “Komutanlık Havuzu”na almak istediği ancak gemi kaptanının bu yönde bir talimat almadığı gerekçesiyle “Komutanlık Havuzu”na yanaşmayı reddederek tahliye sonrasında gemiyi Lagos açıklarına aldığı öğrenilmiştir.

 

4. Öte yandan yaralılar, gece 02.00 sularında Lagos’ta bulunan ve şehirdeki en iyi hastanelerden biri olan “Lagoon Hospital”a kaldırılmıştır. Hastaneye kaldırılan mürettebattan Cüneyt BAYRAKTAR ile yapılan telefon görüşmesinde BAYRAKTAR, saldırının akşam 21.00 sularında gerçekleştiğini, 8-10 kadar haydudun ellerinde silahlar, demir sopalar ve bıçaklarla güverteye çıktıklarını, tüm mürettebatı tek bir yere toplayarak yanlarındaki paraları ve cep telefonlarını almaya çalıştıklarını ancak bu sırada mürettebattan birisinin gemideki alarma basmasıyla haydutların paniğe kapıldıklarını, bunun üzerine yere doğru birkaç el ateş ettiklerini, 2. Kaptan’ı bıçakla yaralayarak birkaç personeli darp ettiklerini ve daha sonra beraberlerinde cep telefonları ve bir miktar parayla kaçtıklarını ifade etmiştir.   

 

5- Omzundan yaralanan 2. Kaptan SEÇKİN’in durumunun ciddi olmadığı ancak, birkaç gün hastanede kalması gerektiği öğrenilmiştir.”

 

Bilindiği üzere, Gine Körfezi, Nijerya açıkları ve Nijerya limanlarında yaşanan yasadışı olaylar sebebiyle, Uluslararası Gemi ve Liman Tesisi Güvenlik (ISPS) Kodu kapsamındaki Türk bayraklı gemilerimize ilişkin olarak; anılan bölgelerde seyir yapanlar ile Nijerya limanlarına uğrak yapanların Güvenlik Seviyesi (2)’yi uygulayacakları ve söz konusu limanlarda Güvenlik Seviyesi (1) uygulanıyor olması durumunda ise gemi kaptanlarının ya da gemi güvenlik zabitlerinin liman tesisi ise karşılıklı Güvenlik Deklarasyonu (DOS) yapmaları hususu ilgi (b) Sirkülerimiz ile duyurulmuştur.

 

Diğer taraftan Odamız, ilgi (c) Sirküler ile Nijerya başta olmak üzere Batı Afrika ülkelerindeki limanlara uğrayacak olan Türk bayraklı ve/veya Türkiye bağlantılı gemiler ve donatanların, bahsi geçen riskler bakımından dikkatini çekmiştir.”

 

Denilmektedir.

 

Sayın Üyelerimizin bilgilerini rica ederiz.

 

Saygılarımızla,

Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği

 

 

Recep Düzgit

Genel Sekreter

 

Dağıtım: Tüm Üyelerimiz