Menu

Duyurular


ABD Başkanı Barack Obama’nın Başkanlık Emri

SİRKÜLER NO: 13.7 / 313-235 = 08/06/2010

 

İlgi: İMEAK DTO’dan alınan, 07/06/2010 tarih ve  2663-279 / 2010 sayılı sirküleri.

 

İlgi sirküler ile;

 

“İlgi: (a) Uluslararası Deniz Ticaret Odası’nın (ICS) 14.04.2010 tarih ve ICS/ISF(10)18 sayılı yazısı.

       (b) Uluslararası Deniz Ticaret Odası’nın (ICS) 24.04.2010 tarih ve ICS/ISF(10)26 sayılı yazısı.

       (c) Uluslararası Deniz Ticaret Odası’nın (ICS) 05.05.2010 tarih ve ICS/ISF(10)27 sayılı yazısı.

 

İlgi (a) yazıda, ABD vatandaşlarına, bu ülkede oturma izni olan kişilere ve ABD yasalarına göre kurulmuş tüzel kişilere yönelik olarak yayınlanan ABD Başkanı Barack Obama’nın “Başkanlık Emri” yer almaktadır. Buna göre, Somali’de merkezi bir hükümetin olmaması ve ülkedeki El Şebab Örgütü, ABD ulusal güvenliğine tehdit olarak görülmekte olduğu ve bu örgüte ve örgütle ilgili kişilere para aktaran kişi ve kurumların, ABD yasalarına göre cezalandırılacağı bildirilmektedir. Başkanlık Emrinde, ayrıca, Somali’deki deniz haydutluğu faaliyetleri de barış, güvenlik ve istikrara karşı tehdit olarak tanımlanmakta olup, bu yolla terörist örgütlere yönelik silah ambargosunun ihlâl edildiği de belirtilmektedir. Buna karşı, ICS, bu karardan endişe duyulduğunu, karara göre deniz haydutlarına fidye veren gemi sahiplerinin “teröre finansal destek” sağlamakla suçlanabileceğini değerlendirmektedir.

 

İlgi (b) yazıda, ICS’in, ABD Başkanlık Emri ile ilgili olarak, ABD Dışişleri Bakanlığı’na yönelik olarak sorduğu sorular ve aldığı cevaplar yer almaktadır. Buna göre, ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD Hükümeti’nin, vatandaşlarını kaçıran deniz haydutlarına karşı, asla fidye ödemesi gibi tavizler vermeyeceğini ve verilmesine izin vermeyeceğini kaydetmiştir.

 

İlgi (c) yazıda ise, konuyla ilgili netleşmemiş hususları öğrenmek amacıyla, ICS’in ABD Dışişleri Bakanlığı’na yönelik yeniden sorduğu sorular ele alınmıştır. Başkanlık Emri’nin kimleri kapsadığı noktasında, ABD’de ofisi olan yabancı şirketlerin ABD bağlantılı işlemlerinin ve ABD ortaklı yabancı şirketlerin ABD’li hissedarlarının, söz konusu Başkanlık Emri’ne tabi olduğu öğrenilmiştir. Ayrıca, Başkanlık Emri’nin ihlâli durumunda, 1 milyon Dolar ve 20 yıl hapse varan cezalar verileceği bildirilmiştir.

 

Denilmektedir.

 

Sayın Üyelerimizin bilgilerini rica ederiz.

 

 

Saygılarımızla,

Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği

 

 

Recep Düzgit

Genel Sekreter

 

 

 

 

 

Dağıtım: Tüm üyelerimiz