Menu

Aylık Yazı Dizileri

Atatürk Anıları “Refet Angın Anlatıyor”

Değerli Üyeler,

 

Size her ay sunmaya çalıştığım aylık dizilerimin bu ayki bölümünde, Nisan ayının önemi nedeniyle Atatürk ve Eğitim konusuna yer verdim.

 

Atatürk, 19 Aralık 1930 günü Dolmabahçe Sarayı’ndan ayrılarak trenle Trakya Gezisine başladı. Bu gezide, sırasıyla önce Çatalca, sonra Alpullu Şeker Fabrikası ve Kırklareli’de incelemelerde bulundu. Özellikle şeker fiyatı konusuyla çok ilgilendi ve tedbirlerin alınması için ilgililere talimat verdi. 21 Aralık 1930 günü akşam üzeri Edirne’ye vardı.

 

Ertesi günü Edirne’nin çeşitli kurum ve kuruluşlarını ziyaret etti, bilgiler aldı, şehrin ihtiyaçları konusunda kendileri bizzat notlar aldı. 24 Aralık 1930 günü “Edirne Kız Öğretmen Okulu” nu, “Edirne Erkek Öğretmen Okulunu”nu, “Edirne Erkek Lisesi”ni, “Edirne Ortaokulu”nu, “Edirne Erkek Yatılı Okulu”nu ve “Edirne Sanayi Okulu”nu ziyaret etti.

 

Atatürk, iki yıl evvel Gelibolu’da bir okul ziyaretinde küçük bir kız Atatürk’e çiçek verirken tökezleyip düşer. Atatürk hemen bu kızın kolundan tutarak kaldırır, yanağından öper ve “ayağın acıdı mı kızım?” diye sorar. Kız; “hayır acımadı efendim” diye cevap verir.

 

Atatürk’ün Edirne Kız Öğretmen Okulu’na gelişinde öğrenciler adına Atatürk’e bir buket çiçek sunmak ve “Hoş Geldiniz” konuşması görevi Refet’e verilir. Atatürk ile bu kız öğrenci arasında geçen diyalogu sizlerle paylaşmak istedim.

 

Keyifle okuyacağınızı umduğum “Atatürk Anıları” “Refet Angın Anlatıyor” adlı anıyla sizleri baş başa bırakıyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

 

Ruhi Duman

Bostancı , 19 Nisan 2008

 

 

ATATÜRK  ANILARI

REFET  ANGIN’IN  ANISI

 

Atatürk, 24 Aralık 1930  Çarşamba günü Edirne okullarını ziyaret eder ve sıra “Edirne Kız Öğretmen Okulu” na gelir. Atatürk’ün okula gelişinde,

 

Öğrenci Refet (Angın):

-“Gazi Paşa’ ya okul adına bir çiçek sundum ve şu konuşmayı yaptım.

“Aziz Paşam,

Türk yurdunun sınır kapısı olan Edirne’ye ve memleketimize gelişiniz, bizi çok sevindirdi. Arkadaşlarım adına hoş geldiniz, diyor ve bu buketi sunuyorum. Lütfen kabul buyurun. Paşam ! Size öğretmen olmak için söz vermiştim. Ve işte öğretmen adayı olarak karşınızdayım.”

 

Gazi buketi aldı ve;

- “Evet hatırladım. Sen Gelibolu’da düşen küçük kız değil misin ?” dedi.

                       

Gazi, sözlerine şöyle devam etti;

- “ Söyle bakalım, ne öğretmeni olmak istiyorsun ?”

 

Öğrenci Refet, bir an yanındaki öğretmenlerine baktı ve dedi ki;

-  “Riyaziye (Matematik) öğretmeni olacağım,”

 

Gazi;  

- “Hayır, sen matematik öğretmeni değil, tarih öğretmeni olacaksın,” dedi.

        

Öğrenci Refet;

- “Emredin Paşam, ama neden ?” diye sordu.

        

Gazi;

-  “Ha, bak, ben seni küçükken tanıdım. Sen, o zaman küçüktün; gene iki laf etmesini biliyordun. Şimdi de seni seçtiklerine göre, sende bir şeyler var. Görüyorum ki, çok okuyorsun ve güzel konuşuyorsun. Onun için sen, Tarih Öğretmeni ol” dedi.

 

Kaynak ;

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Yurtiçi Gezileri 1922-1938 Ertuğrul Zekai Ökte

Tarihi Araştırmalar Vakfı İstanbul 2000

S.704_705