Menu

Duyurular


Türkiye – Bulgaristan İş Forumu, 2 Nisan 2018

SİRKÜLER NO: 12.3  / 231-185 = 23/03/2018 


İlgi: İMEAK Deniz Ticaret Odası’ndan alınan 22/03/2018 tarih ve 1079-178/2018 sayılı yazısı.

 

İlgi yazı ile;

“Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun 21.03.2018 tarih ve BUL/2018-0453 sayılı yazısına atfen;

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) organizasyonunda, Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası ve Bulgaristan Ulusal KOBİ Geliştirme Ajansı işbirliğiyle 2 Nisan 2018 Pazartesi günü Wyndham Grand Levent Otel'de "Türkiye – Bulgaristan İş Forumu" T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat ZEYBEKCİ ve Bulgaristan Ekonomi Bakanı Sayın Emil KARANİKOLOV' un onurlandırmalarıyla gerçekleştirileceği bildirilmektedir.

 

Bulgaristan'da turizm, gıda, ambalaj, tarım, hayvancılık ve tarım makineleri, inşaat ve yapı malzemeleri, sağlık, sağlık/termal turizm ve medikal ürünler, mobilya, aydınlatma ve elektronik ürünler, otomotiv ve yedek parça, alt yapı-konut inşaatı, tekstil, kimya, lojistik, makine ve ICT alanlarında yatırım ve iş birliği fırsatları bulunduğu, söz konusu forum kapsamında yukarıda belirtilen sektörlerden çok sayıda Bulgar firmasının foruma katılacağı, bu firmalar ile ikili görüşmeler gerçekleştirme imkanı bulunacağı belirtilmektedir. Üçüncü ülkelerden gelen Türk sermayesi de dikkate alındığında Bulgaristan'da yaklaşık 1 milyar Avro üzerinde Türk yatırımı bulunduğu, Türk firmaları genel olarak turizm, bankacılık, tekstil, hazır giyim, ev aletleri, otomotiv yedek parça, ulaştırma, alüminyum, pvc, gıda, su şişeleme, odun işleme alanlarında faaliyet gösterdikleri ifade edilmektedir.

  

Bulgaristan tarafından Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası, Bulgaristan Yatırım Ajansı, Bulgaristan Ulusal KOBİ Ajansı'nın anılan foruma iştirak edeceği ve söz konusu kurumların temsilcileri ile görüşme imkanı bulunacağı, Türkiye'nin Avrupa Pazarına erişimi açısından en düşük maliyetleri sunan Bulgaristan ile Türkiye arasındaki işbirliği ve ekonomik hareketliliğe önemli katkı sağlayacağı belirtilen "Türkiye – Bulgaristan İş Forumu" nun Taslak Programı EK'te sunulmakta olup,  katılmak isteyen üyelerimizin; https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/628/10520 linkindeki kayıt formunu en  28 Mart 2018 Çarşamba günü mesai bitimine kadar doldurarak katılım ücreti dekontunu DEİK'e (Sn. Aycan Damalı, adamali@deik.org.tr,0212 339 50 74) iletmeleri istenmektedir.

 

Önemli not: İkili görüşmeler için Bulgaristan heyet listesi kesinleşmesini müteakip bir sonraki duyuruda iletileceği, firmaların ikili görüşme taleplerini, belirtilecek web bağlantısı üzerinden gerçekleştirebilecekleri ve taleplerin bu kapsamda değerlendirileceği belirtilmektedir.


Detaylı bilgi için irtibat kişisi:
Sn. Aycan Damalı, adamali@deik.org.tr0212 339 50 74”

 

Denilmektedir.

 

Sayın Üyelerimizin bilgilerine rica ederiz.

 

 

Saygılarımızla,

Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği

 

 

Emin EMİNOĞLU

Genel Sekreter

 

 

 

Ek: İlgi Yazı

Dağıtım: Tüm üyelerimiz