Menu

Duyurular


Libya Limanlarında Gemilere Karşı Yapılan Hava Saldırıları ve Süveyş Kanalı’nda Güvenlik Hk.

SİRKÜLER NO:23.1/41-38= 20/01/2015
 
İlgi: İMEAK Deniz Ticaret Odası'ndan alınan, 19.01.2015 tarih ve 284-49/2015 sayılı yazısı.
 
İlgi yazı ile;
 
"Uluslararası Deniz Ticaret Odası'ndan (ICS) alınan 15 Ocak 2015 Tarih ve MC(15)02 sayılı yazısına atfen;
 
İlgi yazıda;ICS Üyeleri, Libya sularında gemilere karşı yapılan hava saldırıları tehdidi hakkında sağlanan bilgileri dikkate almaya ve konuyla ilgili, sahip olabilecekleri ilave bilgiler veya kılavuzluk hususunda ICS Sekreteryası’nı bilgilendirmeye davet edilmektedirler. İlgi yazıda aşağıdaki hususlar belirtilmiştir:
 
“Libya Hava Kuvvetleri Komutanlığının (9 Ocak 2015’den itibaren yürürlüğe girmek üzere), Misrata limanına uğrak yapan gemilere karşı hava saldırıları düzenleneceğini bildirdiği rapor edilmiştir. Araevo petrol tankerinde iki gemi adamının öldürmesine yol açan, 5 Ocak 2015 tarihinde yapıldığı bildirilen bir saldırı ve son iki günde gerçekleştirildiği belirtilen iki saldırının yanı sıra, bu bildiri, Libya sularında veya Libya suları yakınlarında çalışan gemiler için ciddi bir güvenlik endişesi olduğunu göstermektedir.
 
Libya’da rakip gruplar arasında devam etmekte olan çatışma meşru tehditler ve masum gemiler arasında açıkça ayırım yapma yeteneğini sınırlamaktadır. Kıyı bölgelerinde silahlı militan grupların mevcudiyeti ile birlikte, ticari gemiler için artan bir risk mevcuttur.
 
ICS’in haber aldığına göre, ’Akdeniz’den transit geçen gemilere Libya sularından uzak durmaları tavsiye edilmektedir. Misrata’ya uğrak yapmaya niyetlenen gemilerin daha başka talimatlar için liman ve Bayrak Devleti makamları ve yerel denizcilik acenteleri ile temas etmeleri istenmektedir’.
 
ICS Sekreteryası’na bildirildiğine göre, güvenlik durumundaki değişiklik dolayısıyla, bazı bayrak İdareleri, armatörlerin, Libya limanlarına tarifeli seferlerin devam edip etmemesini dikkatlice gözden geçirmeyi düşünmelerinin gerektiği hususunda uyarılar yayınlamışlardır. Durumla ilgili ikazlar NATO Denizcilik Merkezi Websitesi’ne yüklenmektedir:
 
http://www.shipping.nato.intdüzenli bir esas dahilinde bu Website’ye başvurulması gerekmektedir.ICS,
 
Armatörlerin her bir seferde daha başka bilgiler için P&I Klübü ve Savaş Riski Sigortacıları ile temas etmeleri gerektiğini kuvvetle tavsiye etmektedir.
 
Aynı zamanda, Süveyş Kanalı yakınlarında ve Süveyş Kanalı’nda ticaret gemilerine artan bir saldırı tehlikesinin mevcut olduğu bildirilmiştir. Bir Mısır savaş gemisinin kısa zaman önce kaçırılması, Sina Yarımadası’ndaki militanların deniz çevresinde faaliyet gösterme ve denizcilik hedeflerine saldırı yapma yeteneklerinin olduğunu ve 2013 yılında Cosco Asia’ya karşı yapılan bir roket saldırısı ile beraber bu bölgede ticaret gemilerine karşı bir tehlikenin mevcut olduğunu göstermektedir. Böylece, giderek artan ihtiyati tedbirler uygulanması ve özelikle, gemiler Süveyş Kanalı yakınlarında beklerken dikkatli olunması genellikle tavsiye edilmektedir.
 
ICS Üyelerinden, yukarıda belirtilen hususları dikkate almaları ve farkında olabilecekleri bir durumla ilgili olarak ICS’e bilgi vermeleri ve rehberlik yapmaları istenmektedir.”
 
 
Denilmektedir.
 
Sayın Üyelerimizin bilgilerine sunarız.
 
                                                                                                       Saygılarımızla,
                                                                                  Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği
 
 
                                                                                                      Emin EMİNOĞLU
                                                                                                        Genel Sekreter
 
Ek: İlgi Yazı
 
Dağıtım: Tüm üyelerimiz