Menu

Duyurular


Gürcistan Gemicilik Olayları

SİRKÜLER NO: 18.1 / 485-342 = 28/07/2011


İlgi: İMEAK DTO’dan alınan, 27/07/2011 tarih ve 2933-422/2011 sayılı sirküleri.

 

İlgi sirküler ile;

 

“Türkiye-Gürcistan Gemicilik Çalışma Grubu’nun Beşinci Toplantısı 25-27 Temmuz 2011 tarihleri arasında Gürcistan’ın Batum şehrinde düzenlenmiştir.           

 

Söz konusu toplantıda;  Gürcistan tarafının, Poti veya Batum limanları açıklarında belirlenen yerlerde ticaret gemilerinin demirletilerek kontrol edilmesi/sorgulanması yönünde gemi donatanları ve işletmecilerine çok fazla yük getirecek taleplerinde ısrarlarını sürdürmesi sonucu müzakereler tıkanmış, bu durumun ilgili başkentlerde ilave talimat için siyasi otoriteye sunulması konusunda mutabık kalınmıştır.

 

Halen sürmekte olan müzakereler sonlanana kadar, Abhazya Bölgesine sefer planlayan veya gerçekleştirmiş bulunan armatör ve işletmecilerin bu seferlere katılan gemileri ile gemi adamlarının Gürcü limanlarına uğradıkları takdirde gemilerin tutulması, personelin tutuklanması vb. gibi olaylar ile karşılaşmaları ihtimalinin yüksek olduğu değerlendirilmektedir.

 

Bu kapsamda, bölgede seyir yapan veya yapacak olan Türk bayraklı/sahipli ticaret gemilerinin mutlak surette AIS cihazları da dahil olmak üzere muhabere sistemlerini çalışır vaziyette bulundurmaları ve gelişen durumlara karşı Denizcilik Müsteşarlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı başta olmak üzere ilgili makamları ve Odamızı bilgilendirmeleri önem arz etmektedir.”

 

denilmektedir.

 

Sayın Üyelerimizin bilgilerini rica ederiz.

 

 

Saygılarımızla,

Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği

 

 

Recep Düzgit

Genel Sekreter

 

 

Dağıtım: Tüm üyelerimiz